PABLO PICASSO - Kubizm

Idź do spisu treści

Menu główne:

PABLO PICASSO

Pablo Picasso - właściwie Pablo Ruiz Blasco jest uznawany za jednego znajwybitniejszych artystów XX wieku. Był przede wszystkim malarzem, ale
zajmował się także rzeźbą, grafiką oraz ceramiką.



Płacząca Kobieta

25 października 1881 urodził się Pablo Ruiz Picasso, hiszpański malarz, rzeźbiarz i grafik. Odkrywca nowych form malarskich - Picasso był nieustającym poszukiwaczem oraz wynalazcą wszelkiego rodzaju form, orientacji i nowatorstwa, ale we wszystkim pozostał Picassem, nieporównywalną indywidualnością i dlatego ma własne miejsce w historii nowoczesnej sztuki – mówił wieloletni przyjaciel artysty, kustosz paryskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej Jean Casson.
Picasso dał początek kubizmowi - stylowi, który stał się jednym z ważniejszych kierunków modernistycznych pierwszej połowy XX wieku. - Maluję umyślnie krzywe nosy, gdyż chcę zmusić ludzi, by spojrzeli wreszcie na ten nos, chcę ich zmusić, by przestali akceptować tylko obrazy harmonijne i piękne kolory – mówił artysta. Malarz zasłynął jako autor tak głośnych dzieł jak: "Panny z Avignon", "Guernica " i "Płacząca kobieta". Powstałe w 1907 roku

"Panny z Avignon”, najdoskonalszy przykład  kubizmu, przedstawiają pięć prostytutek z ulicy w Barcelonie, blisko której mieszkał artysta.
Pablo Picasso rzadko mówił o sobie i o swojej sztuce. Na pytanie, który ze swoich obrazów lubi najbardziej odpowiedział: nie mogę wam tego powiedzieć, to tak jakby zapytać matkę, które ze swych małych dzieci kocha najbardziej, jest to sprawa miłości rodzinnej.


Najsłynniejszym dziełem Picassa pozostaje namalowana w 1937 roku "Guernica" - obraz będący wyrazem hołdu dla miasta Guernica, które w kwietniu 1937 roku podczas hiszpańskiej wojny domowej zostało zbombardowane przez hitlerowski korpus lotniczy Legion Condor, wspierający siły gen. Francisco Franco.

Okres II wojny światowej artysta spędził w Paryżu. W 1944 roku wstąpił do Francuskiej Partii Komunistycznej, a po wojnie zaangażował się po stronie ruchów lewicowych i pokojowych. W 1948 roku Pablo Picasso odwiedził również Polskę, brał udział w Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju we Wrocławiu. Podczas pobytu w Warszawie podarował Muzeum Narodowemu dwadzieścia swoich dzieł ceramicznych, do których później dołączył grafiki.


Zmarł 8 kwietnia 1973 w Mougins we Francji w wieku 92 lat. - Cały postępowy świat, świat kultury i sztuki okrył się żałobą po odejściu wielkiego artysty naszych czasów. Zmarł Pablo Picasso, współzałożyciel "ruchu pokoju”, twórca jego symbolu - gołębia pokoju. Picasso malował nieprzerwanie przez całe życie. Nie przestał tworzyć nawet na łożu śmierci. Pozostawił po sobie około 30 tysięcy dzieł: obrazów, rzeźb i ceramik. Największa kolekcja dzieł artysty znajduje się w jego rodzinnym kraju, w Muzeum Picassa w Barcelonie.

Źródło


Panny z Awignon

Guernica

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego